C&K Components 7108J11CQE12
7108J11CQE12 picture photo
Mfg. Part Number
7108J11CQE12
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7108J11CQE12.pdf
Availability of 7108J11CQE12
QUANTITY
7108J11CQE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7108J11CQE12
Internal Part NumberEIS-7108J11CQE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7108J11CQE12
Related Links7108J1, 7108J11CQE12 Datasheet, C&K Components Distributor
7108J11CQE12 Details Description
Related parts for 7108J11CQE12
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC 4.625V HI ACT 5% TO-92 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5BIT 2-4PHAS 28TSSOP datasheet.pdf
IC PHASE LOCKED LOOP 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 4MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 777 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf