C&K Components 7108J11ZQE12
7108J11ZQE12 picture photo
Mfg. Part Number
7108J11ZQE12
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7108J11ZQE12.pdf
Availability of 7108J11ZQE12
QUANTITY
7108J11ZQE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7108J11ZQE12
Internal Part NumberEIS-7108J11ZQE12
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7108J11ZQE12
Related Links7108J1, 7108J11ZQE12 Datasheet, C&K Components Distributor
7108J11ZQE12 Details Description
Related parts for 7108J11ZQE12
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
IC Z8 2K OTP 12MHZ XTEMP 18-SOIC datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
XFRMR MAGNT 1PORT 1:1.414 10/100 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B032MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
CABLE 26POS datasheet.pdf