C&K Components 7108J16W5QE22
7108J16W5QE22 picture photo
Mfg. Part Number
7108J16W5QE22
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7108J16W5QE22.pdf
Availability of 7108J16W5QE22
QUANTITY
7108J16W5QE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7108J16W5QE22
Internal Part NumberEIS-7108J16W5QE22
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleWire Wrap
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 20.32mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7108J16W5QE22
Related Links7108J1, 7108J16W5QE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7108J16W5QE22 Details Description
Related parts for 7108J16W5QE22
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIP SWITCH SMD datasheet.pdf
ER 46C 46#16 SKT RECP datasheet.pdf
12-Bit, 20/40/65 MSPS 3 V A/D Converter IC datasheet.pdf