C&K Components 7108J52WQE22
7108J52WQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7108J52WQE22
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7108J52WQE22.pdf
Availability of 7108J52WQE22
QUANTITY
7108J52WQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7108J52WQE22
Internal Part NumberEIS-7108J52WQE22
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V) - Illuminated
Color - Actuator/CapBlack
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleWire Wrap
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7108J52WQE22
Related Links7108J5, 7108J52WQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7108J52WQE22 Details Description
Related parts for 7108J52WQE22
IND DELAY LINE 1.6NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY OPTO 40V 500MA 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 6TDFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 6A 125V datasheet.pdf
TRACER 1/4" WHITE W/BLACK 1000' datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 10M ADJ, 220VA datasheet.pdf
22UF 350V 12,5X20 datasheet.pdf