C&K Components 7109J21ZQE22
7109J21ZQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7109J21ZQE22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7109J21ZQE22.pdf
Availability of 7109J21ZQE22
QUANTITY
7109J21ZQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7109J21ZQE22
Internal Part NumberEIS-7109J21ZQE22
Category Switches
FamilyRocker Switches
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7109J21ZQE22
Related Links7109J2, 7109J21ZQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7109J21ZQE22 Details Description
Related parts for 7109J21ZQE22
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS LDMOS 3.5GHZ SOT608A datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS STPDN DUAL 32WQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 130MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf