Integrated Device Technology (IDT) 71421LA55PF
71421LA55PF picture photo
Mfg. Part Number
71421LA55PF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 55NS 64TQFP
Datasheet Download
71421LA55PF.pdf
Availability of 71421LA55PF
QUANTITY
71421LA55PF Order Process
Ship out your order
Specifications of 71421LA55PF
Internal Part NumberEIS-71421LA55PF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71421LA55PF
Related Links71421, 71421LA55PF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71421LA55PF Details Description
Related parts for 71421LA55PF
RES ARRAY 3 RES 470 OHM 6SIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 14.26V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONN HOUSING 17POS .100 SINGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS 1MM CRIMP datasheet.pdf