JAE Electronics PS-60PE-D4LT2-M1E
PS-60PE-D4LT2-M1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-60PE-D4LT2-M1E
Brief Description
CONN HEADER 60POS
Datasheet Download
PS-60PE-D4LT2-M1E.pdf
Availability of PS-60PE-D4LT2-M1E
QUANTITY
PS-60PE-D4LT2-M1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-60PE-D4LT2-M1E
Internal Part NumberEIS-PS-60PE-D4LT2-M1E
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)