Integrated Device Technology (IDT) 7142SA55L48B
7142SA55L48B picture photo
Mfg. Part Number
7142SA55L48B
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 55NS 48LCC
Datasheet Download
7142SA55L48B.pdf
Availability of 7142SA55L48B
QUANTITY
7142SA55L48B Order Process
Ship out your order
Specifications of 7142SA55L48B
Internal Part NumberEIS-7142SA55L48B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package34
Series-
PackagingTube
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case48-BQFN
Supplier Device Package48-LCC (14.22x14.22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7142SA55L48B
Related Links7142SA, 7142SA55L48B Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7142SA55L48B Details Description
Related parts for 7142SA55L48B
IDC CABLE - MSR60K/MC60F/MPD60K datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
CONN STRAIN RLF 34POS FOR GX4E datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 33K OHM 7SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf