FFF 71609-405LF
71609-405LF picture photo
Mfg. Part Number
71609-405LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
DUBOX
Datasheet Download
71609-405LF.pdf
Availability of 71609-405LF
QUANTITY
71609-405LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 71609-405LF
Internal Part NumberEIS-71609-405LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package552
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.230" (5.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness196.8µin (5.00µm)
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71609-405LF
Related Links71609, 71609-405LF Datasheet, FFF Distributor
71609-405LF Details Description
Related parts for 71609-405LF
TRIMMER 50K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 64POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
IC SYSTEM CLK CHIP AMD-K8 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 200MA 60V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 2A 50 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf