Qualtek Electronics Corp. 716W-15/10
716W-15/10 picture photo
Mfg. Part Number
716W-15/10
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN AC RCPT 1.5MM SNAP/.187 FO
Datasheet Download
716W-15/10.pdf
Availability of 716W-15/10
QUANTITY
716W-15/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 716W-15/10
Internal Part NumberEIS-716W-15/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
PCN Assembly/OriginVDE to TUV 07/Jul/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series716W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.60mm x 25.30mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCCC, CSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)716W-15/10
Related Links716W-, 716W-15/10 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
716W-15/10 Details Description
Related parts for 716W-15/10
CABLE TIE HEAVY BLACK 14.5" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 10MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
INDUCT COM MODE EMI 500KHZ 5.6MH datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf