| Internal Part Number | EIS-71A30-01-6-02S | |
| PCN Other | Multiple Devices Plating Material 30/Jan/2015 | |
| Series | 71 | |
| Number of Positions | 2 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 6 | |
| Circuit per Deck | 6PDT | |
| Contact Timing | Shorting (MBB) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 19.33mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |