Vishay/Dale RNR55H3401FSB14
RNR55H3401FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3401FSB14
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3401FSB14.pdf
Availability of RNR55H3401FSB14
QUANTITY
RNR55H3401FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3401FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3401FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3401FSB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3401FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3401FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H3401FSB14
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SHELF/DESK 17.5X45.1X1.8" BE/GY datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZDU 4-2 BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS VERT CRIMP TIN datasheet.pdf
IC LOGIC PLL W/VCO 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
SURFACE BELT 1-1/2X60" A MED datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf