Vishay/Dale RWR78S3831FSBSL
RWR78S3831FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3831FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3831FSBSL.pdf
Availability of RWR78S3831FSBSL
QUANTITY
RWR78S3831FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3831FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3831FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3831FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3831FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3831FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S3831FSBSL
JUMPER-H2788TR/C2065V/H2788TR 8" datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 32POS DUAL STR W/W datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 2POS 20AWG T/H datasheet.pdf
SPRINGTERM. ATO CB 1.33-2.09M datasheet.pdf
ENCODER DYNAM REED SOLOMON ECP2 datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL NEST datasheet.pdf
PROTECT CVR-SF4B-F39G/H20G/A10G datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf