Grayhill, Inc. 71A30-02-2-04N
71A30-02-2-04N picture photo
Mfg. Part Number
71A30-02-2-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71A30-02-2-04N.pdf
Availability of 71A30-02-2-04N
QUANTITY
71A30-02-2-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71A30-02-2-04N
Internal Part NumberEIS-71A30-02-2-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71A30-02-2-04N
Related Links71A30-0, 71A30-02-2-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71A30-02-2-04N Details Description
Related parts for 71A30-02-2-04N
SWITCH SIDE ACT GOLD 6 SEC 50V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V/20V TUMT6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SNT-4A datasheet.pdf
IC FIFO 1024X36 15NS 256BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-AA1QD1087E2) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
2200UF 50V 22X25MM 85C 5000H datasheet.pdf