Grayhill, Inc. 71A30-02B12S
71A30-02B12S picture photo
Mfg. Part Number
71A30-02B12S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71A30-02B12S.pdf
Availability of 71A30-02B12S
QUANTITY
71A30-02B12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 71A30-02B12S
Internal Part NumberEIS-71A30-02B12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions12
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71A30-02B12S
Related Links71A30-, 71A30-02B12S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71A30-02B12S Details Description
Related parts for 71A30-02B12S
RECT BRIDGE 1600V 50A MTK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8VSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 3POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 3M datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf