Grayhill, Inc. 71A36-01-1-04N
71A36-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
71A36-01-1-04N
Datasheet Download
71A36-01-1-04N.pdf
Availability of 71A36-01-1-04N
QUANTITY
71A36-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71A36-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-71A36-01-1-04N
Series71
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71A36-01-1-04N
Related Links71A36-0, 71A36-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71A36-01-1-04N Details Description
Related parts for 71A36-01-1-04N
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
SSD 272GB SCSI datasheet.pdf
RES MO 2W 36 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf