Grayhill, Inc. 71AD30-08-1-AJN
71AD30-08-1-AJN picture photo
Mfg. Part Number
71AD30-08-1-AJN
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71AD30-08-1-AJN.pdf
Availability of 71AD30-08-1-AJN
QUANTITY
71AD30-08-1-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 71AD30-08-1-AJN
Internal Part NumberEIS-71AD30-08-1-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks8
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel65.20mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71AD30-08-1-AJN
Related Links71AD30-, 71AD30-08-1-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71AD30-08-1-AJN Details Description
Related parts for 71AD30-08-1-AJN
RES 36K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4A DFN-2X2 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1CH 36WQFN datasheet.pdf
IC DVI/HDMI SWITCH 100LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 2DIG 0.56" SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 5A CFP15 datasheet.pdf