Grayhill, Inc. 71AF30-02B12N
71AF30-02B12N picture photo
Mfg. Part Number
71AF30-02B12N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71AF30-02B12N.pdf
Availability of 71AF30-02B12N
QUANTITY
71AF30-02B12N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71AF30-02B12N
Internal Part NumberEIS-71AF30-02B12N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions12
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71AF30-02B12N
Related Links71AF30, 71AF30-02B12N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71AF30-02B12N Details Description
Related parts for 71AF30-02B12N
BRIDGE RECT 3 PHASE 1.2KV BR-5 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 METAL PLATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 210MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 144TQFP datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 55W H-37265-2 datasheet.pdf
RES 909 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.05A 84 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf