| Internal Part Number | EIS-71BF30-08-1-03N | |
| Series | 71 | |
| Number of Positions | 3 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 8 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP3T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Contact Finish | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 65.20mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 71BF30-08-1-03N | |
| Related Links | 71BF30-, 71BF30-08-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 747052-2 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable | datasheet.pdf | |