Grayhill, Inc. 71BS30-01-4-02N
71BS30-01-4-02N picture photo
Mfg. Part Number
71BS30-01-4-02N
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71BS30-01-4-02N.pdf
Availability of 71BS30-01-4-02N
QUANTITY
71BS30-01-4-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BS30-01-4-02N
Internal Part NumberEIS-71BS30-01-4-02N
Series71
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck4
Circuit per Deck4PDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BS30-01-4-02N
Related Links71BS30-, 71BS30-01-4-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BS30-01-4-02N Details Description
Related parts for 71BS30-01-4-02N
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER AB 16TQFN datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY PROG 8CHAR .200" 5X7 GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 30pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf