Grayhill, Inc. 71BS36-02-1-09N
71BS36-02-1-09N picture photo
Mfg. Part Number
71BS36-02-1-09N
Datasheet Download
71BS36-02-1-09N.pdf
Availability of 71BS36-02-1-09N
QUANTITY
71BS36-02-1-09N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BS36-02-1-09N
Internal Part NumberEIS-71BS36-02-1-09N
Series71
Number of Positions9
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP9T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BS36-02-1-09N
Related Links71BS36-, 71BS36-02-1-09N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BS36-02-1-09N Details Description
Related parts for 71BS36-02-1-09N
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
80POS HONEYCOMB CONN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 500MH 30MA 736 OHM TH datasheet.pdf