Grayhill, Inc. 71E30-01-1-10S
71E30-01-1-10S picture photo
Mfg. Part Number
71E30-01-1-10S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71E30-01-1-10S.pdf
Availability of 71E30-01-1-10S
QUANTITY
71E30-01-1-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 71E30-01-1-10S
Internal Part NumberEIS-71E30-01-1-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (4mm Dia)
Actuator Length17.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71E30-01-1-10S
Related Links71E30-0, 71E30-01-1-10S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71E30-01-1-10S Details Description
Related parts for 71E30-01-1-10S
IC ENCODER/DECODER IRDA 8SOIC datasheet.pdf
RM 12 REC. 6 POS. W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FILTER FAN GREY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 23POS .35M datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 490UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf