Grayhill, Inc. 71E30-02-1-10N
71E30-02-1-10N picture photo
Mfg. Part Number
71E30-02-1-10N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71E30-02-1-10N.pdf
Availability of 71E30-02-1-10N
QUANTITY
71E30-02-1-10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71E30-02-1-10N
Internal Part NumberEIS-71E30-02-1-10N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (4mm Dia)
Actuator Length17.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71E30-02-1-10N
Related Links71E30-0, 71E30-02-1-10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71E30-02-1-10N Details Description
Related parts for 71E30-02-1-10N
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 35A DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
HDM SMPR215F255F K CUTS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf