Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J510CS
RC1608J510CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J510CS
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J510CS.pdf
Availability of RC1608J510CS
QUANTITY
RC1608J510CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J510CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J510CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J510CS
Related LinksRC1608, RC1608J510CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J510CS Details Description
Related parts for RC1608J510CS
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 80W datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 420MA 230 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100C S 12" YEL FLOAT NI datasheet.pdf