Grayhill, Inc. 71E30-04-1-08N
71E30-04-1-08N picture photo
Mfg. Part Number
71E30-04-1-08N
Datasheet Download
71E30-04-1-08N.pdf
Availability of 71E30-04-1-08N
QUANTITY
71E30-04-1-08N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71E30-04-1-08N
Internal Part NumberEIS-71E30-04-1-08N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series71
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks4
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (4mm Dia)
Actuator Length17.00mm
Features-
Depth Behind Panel35.94mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71E30-04-1-08N
Related Links71E30-0, 71E30-04-1-08N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71E30-04-1-08N Details Description
Related parts for 71E30-04-1-08N
RES SMD 340K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SAMPLING 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 16POS A/PIN STR PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 70MM datasheet.pdf