Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006210R0000F9L
Y006210R0000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006210R0000F9L
Brief Description
RES 10 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y006210R0000F9L.pdf
Availability of Y006210R0000F9L
QUANTITY
Y006210R0000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006210R0000F9L
Internal Part NumberEIS-Y006210R0000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006210R0000F9L
Y006210R0000F9L Details Description
Related parts for Y006210R0000F9L
RES SMD 107 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SOLID STATE OPTICAL MOUSE LENS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123F datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf