Grayhill, Inc. 71EF30-01A12S
71EF30-01A12S picture photo
Mfg. Part Number
71EF30-01A12S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71EF30-01A12S.pdf
Availability of 71EF30-01A12S
QUANTITY
71EF30-01A12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 71EF30-01A12S
Internal Part NumberEIS-71EF30-01A12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (4mm Dia)
Actuator Length17.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71EF30-01A12S
Related Links71EF30, 71EF30-01A12S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71EF30-01A12S Details Description
Related parts for 71EF30-01A12S
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PIN 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.75A 49 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.6A SOT26 datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf