SiTIME SIT3808AC-C-18SG
SIT3808AC-C-18SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-18SG
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-18SG.pdf
Availability of SIT3808AC-C-18SG
QUANTITY
SIT3808AC-C-18SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-18SG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-18SG
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-18SG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-18SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-18SG Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-18SG
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V 0605 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf