| Internal Part Number | EIS-71J30-06-2-06N | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Keylock Switches | |
| Series | 71J | |
| Circuit | DP6T | |
| Number of Positions | 6 | |
| Switch Function | On-On-On-On-On-On | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flat Key | |
| Key Removable Positions | 1 and 180° | |
| Angle of Throw | 30° | |
| Contact Material | Silver Alloy | |
| Contact Finish | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 19.05mm Dia | |
| Features | Antistatic | |
| Depth Behind Flange | 96.80mm | |