Integrated Device Technology (IDT) 71T75602S100BGG8
71T75602S100BGG8 picture photo
Mfg. Part Number
71T75602S100BGG8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 119BGA
Datasheet Download
71T75602S100BGG8.pdf
Availability of 71T75602S100BGG8
QUANTITY
71T75602S100BGG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71T75602S100BGG8
Internal Part NumberEIS-71T75602S100BGG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size18M (512K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71T75602S100BGG8
Related Links71T75602, 71T75602S100BGG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71T75602S100BGG8 Details Description
Related parts for 71T75602S100BGG8
FIXED IND 1UH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf