Integrated Device Technology (IDT) 71V016SA15PHG
71V016SA15PHG picture photo
Mfg. Part Number
71V016SA15PHG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
Datasheet Download
71V016SA15PHG.pdf
Availability of 71V016SA15PHG
QUANTITY
71V016SA15PHG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V016SA15PHG
Internal Part NumberEIS-71V016SA15PHG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V016SA15PHG
Related Links71V016, 71V016SA15PHG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V016SA15PHG Details Description
Related parts for 71V016SA15PHG
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
IC REDRIVER ETHERNET 8CH 2080QFP datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT 5CH 24-VQFN datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm Series 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf