Integrated Device Technology (IDT) 71V2556S133PFGI8
71V2556S133PFGI8 picture photo
Mfg. Part Number
71V2556S133PFGI8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
71V2556S133PFGI8.pdf
Availability of 71V2556S133PFGI8
QUANTITY
71V2556S133PFGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V2556S133PFGI8
Internal Part NumberEIS-71V2556S133PFGI8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V2556S133PFGI8
Related Links71V2556S, 71V2556S133PFGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V2556S133PFGI8 Details Description
Related parts for 71V2556S133PFGI8
TRANS NPN 400V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 40POS datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
1.5MM WTB VHDR SMT T&R/CAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
MC 4P TEE ML EXT TO FM INT datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.50MM datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE CLR 4" GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN M23 datasheet.pdf