Vishay/Dale RWR89N33R2FSS73
RWR89N33R2FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N33R2FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N33R2FSS73.pdf
Availability of RWR89N33R2FSS73
QUANTITY
RWR89N33R2FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N33R2FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N33R2FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N33R2FSS73
Related LinksRWR89N3, RWR89N33R2FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N33R2FSS73 Details Description
Related parts for RWR89N33R2FSS73
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QUAD N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.81MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 82DL POS RT ANG datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 17.4MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.8A 11 MOHM SMD datasheet.pdf