Vishay/Dale RWR81S6040DRB12
RWR81S6040DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6040DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6040DRB12.pdf
Availability of RWR81S6040DRB12
QUANTITY
RWR81S6040DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6040DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S6040DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6040DRB12
Related LinksRWR81S6, RWR81S6040DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6040DRB12 Details Description
Related parts for RWR81S6040DRB12
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 324POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 123 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 32M X 16 3.3V 54-TSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf