Integrated Device Technology (IDT) 71V3556SA100BG
71V3556SA100BG picture photo
Mfg. Part Number
71V3556SA100BG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA
Datasheet Download
71V3556SA100BG.pdf
Availability of 71V3556SA100BG
QUANTITY
71V3556SA100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3556SA100BG
Internal Part NumberEIS-71V3556SA100BG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3556SA100BG
Related Links71V3556, 71V3556SA100BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3556SA100BG Details Description
Related parts for 71V3556SA100BG
RES SMD 47.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf