Integrated Device Technology (IDT) 71V3556SA100BQI
71V3556SA100BQI picture photo
Mfg. Part Number
71V3556SA100BQI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 165CABGA
Datasheet Download
71V3556SA100BQI.pdf
Availability of 71V3556SA100BQI
QUANTITY
71V3556SA100BQI Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3556SA100BQI
Internal Part NumberEIS-71V3556SA100BQI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3556SA100BQI
Related Links71V3556, 71V3556SA100BQI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3556SA100BQI Details Description
Related parts for 71V3556SA100BQI
RECT BRIDGE 3PH 36A 1200V V1-A datasheet.pdf
CONN SOCKET CONT QUADRAX SZ8 BLU datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.72"L X 4.21"W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf