Panasonic Electronic Components EET-UQ2C222LA
EET-UQ2C222LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2C222LA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2C222LA.pdf
Availability of EET-UQ2C222LA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2C222LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2C222LA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2C222LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2C222LA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2C222LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2C222LA Details Description
Related parts for EET-UQ2C222LA
IC ADC 2CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-5 datasheet.pdf