Integrated Device Technology (IDT) 71V3556SA150BG8
71V3556SA150BG8 picture photo
Mfg. Part Number
71V3556SA150BG8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 119BGA
Datasheet Download
71V3556SA150BG8.pdf
Availability of 71V3556SA150BG8
QUANTITY
71V3556SA150BG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3556SA150BG8
Internal Part NumberEIS-71V3556SA150BG8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed150MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3556SA150BG8
Related Links71V3556, 71V3556SA150BG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3556SA150BG8 Details Description
Related parts for 71V3556SA150BG8
CABLE 3COND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT353 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf