Integrated Device Technology (IDT) 71V3558S133PFG
71V3558S133PFG picture photo
Mfg. Part Number
71V3558S133PFG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
71V3558S133PFG.pdf
Availability of 71V3558S133PFG
QUANTITY
71V3558S133PFG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3558S133PFG
Internal Part NumberEIS-71V3558S133PFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3558S133PFG
Related Links71V3558, 71V3558S133PFG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3558S133PFG Details Description
Related parts for 71V3558S133PFG
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 120 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODULE AMP PWR DBLR 750MHZ SOT11 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 9POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
8 INCH GROUND TRACKS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
MICRO 25C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf