Integrated Device Technology (IDT) 71V35761S183BGI
71V35761S183BGI picture photo
Mfg. Part Number
71V35761S183BGI
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA
Datasheet Download
71V35761S183BGI.pdf
Availability of 71V35761S183BGI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
71V35761S183BGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V35761S183BGI
Internal Part NumberEIS-71V35761S183BGI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Oct/2013
Standard Package84
Series-
PackagingTray
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed183MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C