Integrated Device Technology (IDT) 71V3576S150PFGI8
71V3576S150PFGI8 picture photo
Mfg. Part Number
71V3576S150PFGI8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP
Datasheet Download
71V3576S150PFGI8.pdf
Availability of 71V3576S150PFGI8
QUANTITY
71V3576S150PFGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3576S150PFGI8
Internal Part NumberEIS-71V3576S150PFGI8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Assembly Sources 22/Oct/2013
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed150MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3576S150PFGI8
Related Links71V3576S, 71V3576S150PFGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3576S150PFGI8 Details Description
Related parts for 71V3576S150PFGI8
RES SMD 11.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC CLEAR 1/2"X36YD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.230" 3/5MM 2L datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 5SIP datasheet.pdf
IC FM RADIO TUNER 20-QFN datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf