Integrated Device Technology (IDT) 71V65603S100BQI
71V65603S100BQI picture photo
Mfg. Part Number
71V65603S100BQI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 165CABGA
Datasheet Download
71V65603S100BQI.pdf
Availability of 71V65603S100BQI
QUANTITY
71V65603S100BQI Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V65603S100BQI
Internal Part NumberEIS-71V65603S100BQI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size9M (256K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V65603S100BQI
Related Links71V6560, 71V65603S100BQI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V65603S100BQI Details Description
Related parts for 71V65603S100BQI
CONN HEADER 82POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC FPGA 222 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf