Integrated Device Technology (IDT) 7200L12J8
7200L12J8 picture photo
Mfg. Part Number
7200L12J8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC MEM FIFO 256X9 12NS 32-PLCC
Datasheet Download
7200L12J8.pdf
Availability of 7200L12J8
QUANTITY
7200L12J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7200L12J8
Internal Part NumberEIS-7200L12J8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size2.25K (256 x 9)
FunctionAsynchronous
Data Rate50MHz
Access Time12ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)80mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7200L12J8
Related Links7200, 7200L12J8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7200L12J8 Details Description
Related parts for 7200L12J8
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR16H/AE16M/HPK16H datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/08/180ZE SN OR BX datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf