Amphenol Aerospace Operations MS3474W14-12BW
MS3474W14-12BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W14-12BW
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474W14-12BW.pdf
Availability of MS3474W14-12BW
QUANTITY
MS3474W14-12BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W14-12BW
Internal Part NumberEIS-MS3474W14-12BW
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W14-12BW
Related LinksMS3474W, MS3474W14-12BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W14-12BW Details Description
Related parts for MS3474W14-12BW
IC TXRX T1 1-CH 5V LP IND 44PLCC datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO-214A datasheet.pdf
AMC-AMC PLG 1.37MM 50MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf