C&K Components 7201J50A3QE2
7201J50A3QE2 picture photo
Mfg. Part Number
7201J50A3QE2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201J50A3QE2.pdf
Availability of 7201J50A3QE2
QUANTITY
7201J50A3QE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201J50A3QE2
Internal Part NumberEIS-7201J50A3QE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201J50A3QE2
Related Links7201J5, 7201J50A3QE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7201J50A3QE2 Details Description
Related parts for 7201J50A3QE2
IC MCU 8BIT 768B FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 650MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN MALE M12X1 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
FUSE 80A 2000VDC 1C/A170 SST AR datasheet.pdf