C&K Components 7201J61CKE12
7201J61CKE12 picture photo
Mfg. Part Number
7201J61CKE12
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201J61CKE12.pdf
Availability of 7201J61CKE12
QUANTITY
7201J61CKE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201J61CKE12
Internal Part NumberEIS-7201J61CKE12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201J61CKE12
Related Links7201J6, 7201J61CKE12 Datasheet, C&K Components Distributor
7201J61CKE12 Details Description
Related parts for 7201J61CKE12
LED DISP 7SEG .30" 660NM SRED CA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS TYPE B SMD datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 100MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 19POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf