C&K Components 7201J61ZQE11
7201J61ZQE11 picture photo
Mfg. Part Number
7201J61ZQE11
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201J61ZQE11.pdf
Availability of 7201J61ZQE11
QUANTITY
7201J61ZQE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201J61ZQE11
Internal Part NumberEIS-7201J61ZQE11
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201J61ZQE11
Related Links7201J6, 7201J61ZQE11 Datasheet, C&K Components Distributor
7201J61ZQE11 Details Description
Related parts for 7201J61ZQE11
MODULE POWER 25A 320VAC SCR CC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LOW PROFILE FLAT CABLE MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80A 150V TO-3PW datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf