C&K Components 7201K12CWZGE
7201K12CWZGE picture photo
Mfg. Part Number
7201K12CWZGE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201K12CWZGE.pdf
Availability of 7201K12CWZGE
QUANTITY
7201K12CWZGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201K12CWZGE
Internal Part NumberEIS-7201K12CWZGE
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length18.59mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201K12CWZGE
Related Links7201K1, 7201K12CWZGE Datasheet, C&K Components Distributor
7201K12CWZGE Details Description
Related parts for 7201K12CWZGE
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
SPARE TOOLING KIT HDM APPL datasheet.pdf
EM EYE METER W/ESD & EMI SENSORS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1.8A DDPAK datasheet.pdf