Integrated Device Technology (IDT) 7201LA20TP
7201LA20TP picture photo
Mfg. Part Number
7201LA20TP
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC MEM FIFO 512X9 20NS 28DIP
Datasheet Download
7201LA20TP.pdf
Availability of 7201LA20TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
7201LA20TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201LA20TP
Internal Part NumberEIS-7201LA20TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/May/2015
Part Replacement Revision 1 24/Jul/2015
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTube
Memory Size4.5K (512 x 9)
FunctionAsynchronous
Data Rate33.3MHz
Access Time20ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)80mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201LA20TP
Related Links7201L, 7201LA20TP Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7201LA20TP Details Description
Related parts for 7201LA20TP
SIDACTOR BI 170V 400A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 0.25A TO-92 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf