C&K Components 7201MDV7BE
7201MDV7BE picture photo
Mfg. Part Number
7201MDV7BE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201MDV7BE.pdf
Availability of 7201MDV7BE
QUANTITY
7201MDV7BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201MDV7BE
Internal Part NumberEIS-7201MDV7BE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201MDV7BE
Related Links7201M, 7201MDV7BE Datasheet, C&K Components Distributor
7201MDV7BE Details Description
Related parts for 7201MDV7BE
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.60A 6V CHIP 1812 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN SLEEVE TUBE END 2X16 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf